Conversion rate (dönüşüm oranı), bir web sitesi veya diğer dijital pazarlama kanallarında gerçekleştirilen bir hedefe ulaşma olasılığıdır. Genellikle bir işletmenin belirli bir hedefe ulaşma olasılığı olarak ölçülür. Bu hedefler, bir ürün satın alma, bir form doldurma, bir abonelik yapma, bir videoyu izleme veya bir telefon numarası arama gibi farklı şekillerde ifade edilebilir.

Dönüşüm oranı, web sitesi trafiğinin bir belirli yüzdesinin hedefe ulaştığı zaman dilimini ölçer. Örneğin, bir e-ticaret sitesindeki dönüşüm oranı, bir ziyaretçinin bir ürünü sepete eklemesi ve satın alma işlemini tamamlaması gibi bir satış hedefine ulaşma olasılığını ölçer. Dönüşüm oranı, genellikle yüzde (%) olarak ifade edilir.

Dönüşüm oranı, bir işletmenin dijital pazarlama stratejilerinin etkililiğini ölçmek için önemli bir metrik olarak kabul edilir. İşletmeler, dönüşüm oranlarını artırmak için birçok strateji kullanabilirler. Örneğin, web sitesi tasarımını iyileştirmek, hedef kitleye uygun anahtar kelime stratejileri oluşturmak, çağrılarla eylem düğmeleri kullanmak, ürün açıklamalarını iyileştirmek ve müşteri deneyimini geliştirmek gibi birçok yöntem dönüşüm oranını artırabilir.

Sayfa Kategorisi :

Dijital Pazarlama Ajansı

All Inclusive Digital Marketing